Średnia cena ułożenia kostki brukowej bez materiału wynosi obecnie około 45 zł/m2 brutto. Do kwoty należy doliczyć również koszty materiałów i wykończenia. W jednej sytuacji całkowita cena ułożenia kostki brukowej może wynieść kilkaset złotych, innym razem będzie to kilka tysięcy złotych. Dowiedz się, od czego zależy ta cena.

Koszt ułożenia kostki brukowej

Kostka brukowa jest jednym z najpopularniejszych materiałów wykorzystywanych do utwardzania nawierzchni, więc nic dziwnego, że wiele osób chce dowiedzieć się, ile kosztuje ułożenie kostki brukowej na terenie prywatnym, firmowym lub publicznym. Cena ułożenia kostki brukowej, materiałów oraz dodatkowych usług brukarskich jest ważna na przykład podczas tworzenia kosztorysu inwestorskiego. Jesteśmy w tej kwestii specjalistami, więc chętnie podzielimy się tą wiedzą. Możemy orientacyjnie wycenić realizację danego projektu na podstawie kilku ważnych informacji: powierzchni inwestycji, warunków gruntowych czy projektu uwzględniającego wzór, kolor i preferowany rodzaj kostki brukowej. Trzeba mieć świadomość, że każdy szczegół przybliża nas do przeprowadzenia najbardziej trafnej kalkulacji.

 

Czynniki wpływające na cennik usług brukarskich

Możemy śmiało stwierdzić, że większość firm brukarskich wycenia swoje usługi na podstawie indywidualnych ustaleń z inwestorem. W zasadzie trudno znaleźć wykonawcę, który czarno na białym przedstawi sztywny cennik usług brukarskich bez rozmowy z potencjalnym klientem i poznania jego potrzeb.

Jak się okazuje, cennik usług brukarskich może być rozbieżny nawet u tego samego wykonawcy – ważne są bowiem czynniki, które wpływają na ostateczną cenę realizacji zlecenia. W naszej firmie fundamentem i punktem wyjścia jest właśnie rozmowa – to ona pozwala nam poznać wstępny zarys projektowy oraz oczekiwania inwestora. Na podstawie takich konsultacji można orientacyjnie wycenić usługę ułożenia kostki brukowej z materiałem lub bez niego.

 

Przedstawiamy 8 czynników, od których zależy cena ułożenia kostki brukowej:

 

 1. Materiał

Na cenę usług brukarskich ma wpływ materiał, który możemy dostarczyć na teren inwestycji. Wśród najpopularniejszych rodzajów kostki brukowej znajduje się kostka kamienna (granitowa) oraz przemysłowa (betonowa).

 • Metr kwadratowy kostki granitowej kosztuje około 60 zł. Cena ułożenia kamiennej kostki brukowej (materiał + robocizna) może wynieść od 80 do 100 zł za m2.
 • Metr kwadratowy kostki betonowej może kosztować aż połowę mniej, bo około 30 zł. Dzięki temu koszt ułożenia kostki brukowej przemysłowej może być niższy – od 40 do 80 zł za m2. 

 

 1. Rozmiar kostki

Nie tylko rodzaj kostki brukowej, ale również jej parametry mają ogromne znaczenie w wycenie usług brukarskich. Poszczególne typy tych materiałów budowlanych charakteryzuje odmienna grubość, wielkość i szerokość. Zazwyczaj im lżejsza kostka, tym niższy jest koszt jej zakupu oraz prac montażowych (lekką kostkę można, chociażby, łatwiej i taniej transportować). W wielu przypadkach taki podział może także wpływać na trwałość elementów brukowych. 

 • 4-5 cm – cienka kostka brukowa do zastosowania w budowaniu chodników, ścieżek lub alejek ogrodowych. Cena: 20-32 zł/m2.
 • 6 cm – standardowa grubość kostki brukowej stosowanej do utwardzania nawierzchni do podjazdów. Cena: 29-39 zł/m2.
 • 8-9 cm – wytrzymała i odporna na uszkodzenia mechaniczne kostka brukowa, która znajduje zastosowanie w budowaniu parkingów, podjazdów i uliczek. Cena: 34-45 zł/m2.
 • 10 cm i wyżej – najgrubsza kostka brukowa o wysokich parametrach wytrzymałościowych. Najczęściej jest stosowana na placach magazynowych i w miejscach wyładunku towarów. Cena: 40-110 zł/m2.
 1. Wzór, kolor i kształt kostki

Kostka brukowa pełni nie tylko funkcję praktyczną, ale również estetyczną. Jej kolor często jest dobierany do barwy dachówki lub elewacji danego budynku. Na rynku znajduje się szeroka gama kolorystyczna kostki brukowej, którą można układać w ciekawe wzory. Takie rozwiązanie znacznie zwiększa walory estetyczne danej posesji. Często w parze z atrakcyjnością zwiększają się również koszty materiałów i robocizny. Jednak trzeba przyznać, że kostka brukowa daje wręcz nieograniczone możliwości aranżacyjne i warto zainwestować nie tylko w materiał, ale także wykonanie konkretnych układów. Kostka jest ponadto dostępna w wielu kształtach (młotek, trapez, fala, cegła, kość). Najtańsza jest standardowa szara kostka betonowa w kształcie cegły – zazwyczaj jej cena wynosi od 20 do 35 zł za metr kwadratowy.

 1. Lokalne warunki gruntowo-wodne

Czynnikiem wpływającym na koszt robocizny jest także specyfika podbudowy. Zazwyczaj określa się ją na wizji lokalnej, podczas której można dokładnie zapoznać się z warunkami gruntowo-wodnymi. Charakterystyka warunków pozwoli na zaplanowanie konkretnych prac w danej technologii oraz dobór właściwych materiałów, a co za tym idzie – kosztów realizacji. 

 1. Projekt

Założenia projektowe w głównej mierze wpływają na cenę wykonania danej realizacji. Musimy dostosować wszelkie prace i materiały pod określone przez architekta warunki. Często również sami wspieramy naszych klientów w zakresie przygotowania projektu danej inwestycji, doradzając najkorzystniejsze rozwiązania.

 1. Przygotowanie podłoża

Orientując się w kosztach ułożenia kostki brukowej, należy wziąć pod uwagę także niezwykle ważne usługi ziemne. Nasze przedsiębiorstwo specjalizuje się w kompleksowym świadczeniu usług brukarskich. W zależności od charakteru inwestycji, standardowe przygotowanie podłoża pod kostkę brukową może wynieść od 10 do 30 zł za metr kwadratowy. Cena układania kostki brukowej w naszym wydaniu może obejmować nie tylko dostarczenie materiałów i prace montażowe, ale także roboty ziemne z użyciem ciężkiego sprzętu, wykonanie podbudowy z dostawą, nawiezieniem czy zagęszczeniem kruszywa oraz usługi minikoparką.

 

 1. Ułożenie obrzeży i palisad 

To, ile kosztuje ułożenie kostki brukowej, zależy również od prac wykończeniowych. Jedną z nich jest układanie obrzeży i palisad. Zazwyczaj tego typu usługi wykończeniowe są wliczane do kosztów usług brukarskich.

 

 1. Region

Jak się okazuje, bardzo ważnym czynnikiem mającym ogromny wpływ na cenę ułożenia kostki brukowej (bez materiału lub z materiałem), ma miejsce, w jakim świadczona jest usługa. Nie chodzi tu tylko o charakter inwestycji, ale także o konkretny region w Polsce. Aktualnie największe koszty związane z ułożeniem kostki brukowej obowiązują w Warszawie i Poznaniu. Zapraszamy zatem do zapoznania się z ofertą przygotowaną indywidualnie przez naszych ekspertów.

To nie wszystkie zadania, które można wykonać w obrębie usług brukarskich. Warto wziąć pod uwagę to, że im więcej czynników i wymagań, tym wyższy koszt ułożenia kostki brukowej. Wybierając firmę budowlaną, która świadczy kompleksowe usługi w tym zakresie, można liczyć na bardzo atrakcyjne warunki współpracy – takie oferujemy właśnie w PHU Ar-As. Zapraszamy do kontaktu z naszymi fachowcami, którzy na podstawie kilku czynników będą w stanie precyzyjnie wycenić koszty realizacji!